dýně

Za málo práce hodně úrody – DÝNĚ

Dýně je kultivar tykve. Platí pro ni stejně jako pro ostatní v této veliké a pestré rodině se sází do zahrádky až nehrozí mrazy. Obvykle je to v půlce května. Zasadit její semínka trvá jen trochu času a jejich cena není vysoká. Úroda z jedné rostliny může být až několik kilo. Řadí se tím mezi nejvýnosnější zeleninu. Takový ideál zahradníka, co si chce udělat čas i na relax a ne jen pořád jednotit a plet.

Na začátku května jsem zasadila dýně do kelímku a dala jej za okno na parapet. Byly to speciality jako například červená hokkaido. Sazenice těchto VIP dýní jsem ven vysadila až v půlce května, když nehrozí mrazy. Abych si ušetřila práci, tak většinu dýní seji rovnou do půdy v půlce května. Většinu semínek nekupuji. Od podzimu si suším semínka z vyzrálých krásných dýní a ty na jaře vyseji. U těchto semínek nejde určit, o jaký jde druh, ale nám to nevadí. Vznikly sprášením dýní, které byly vitální, zvyklé na málo péče a vyšší nadmořskou výšku.

Na oslavu nového života máme poslední polévku z dýně z loňska viz fotka v úvodu. Opravdu nám vydržela až do půlky května. Loni jsem z naší dýně vařila ještě v srpnu, to byl můj skladovací rekord u dýní. Dýně zvládají pokojovou teplotu, klidně vydrží několik měsíců na skříni v běžně vytápěných místnostech nebo ve spíži.

Jednou ze superpotravin je dýně pro lehkou stravitelnost, bohatství minerálních látek a vlákniny. V jejím středu se ukrývá poklad – dýňová semínka jako cenný zdroj vitamínu E a zinku. Dýně se ale používá i na výzdobu, je symbolem podzimu a jeho hojnosti.

Kuchyňské využití dýní je široké. Mezi naše nejzajímavější recepty patří sušené dýňové kostičky jako zeleninová alternativa bonbonů a nastrouhaná usušená dýně pro zahuštění polévek. Udělá se tak, že jednodušše jakoukoliv dýni najemno nastrouhám, usuším a nadrtím. Skladuji v uzavřené sklenici, aby nezvlhla.

Recept na sušené dýňové kostičky:

Dýně se rozkrájí na kousky veliké asi jako do kompotu např. 2×2 cm, ty se zasypou cukrem a kyselinou citronovou. Na 3 kg dýně, 70 dkg cukru a 1 vrchovatá lžíce kyseliny citronové. Voda se nepřilévá, dýně sama vodu pustí. Takto se směs nechá 24 hodin v chladu, pak se povaří a nechá zchladnout. Ze zchladlé dýně slejeme tekutinu a usušíme v sušičce ovoce nebo na kamnech. Zkoušela jsem zdravější varianty, ale tato je nejjednodušší a nejchutnější. Pro tento recept je ideální dýně velkoplodá např. Goliáš. Zkoušela jsem jej dělat i z jiných druhů dýní a vyšel vždy výborně.

Na fotkách jsou momentky z naší domácnosti.  Zachytila jsem dceru a to doslova, jak si nese napolo usušené kostičky z dýní ze sušičky ovoce. Prostě jí to chutná :-).  „Za odměnu“ jsem jí vyfotila s dýni, která bude další na řadě.  Na druhé fotce je naše společně nakrájená dýně a na třetí fotce je ukázka usušených dýňových kostiček v sušičce ovoce.

O dýních by se toho dalo psát mnoho, ale proč si o tom jen číst – lepší je zaset semínka a získat své vlastní zážitky.

Kdyby jste měli k jejich pěstování nebo zpracování nějaké dotazy, tak mi napište na petra@doskovi.eu.

 

 

 

Petra Došková
Jsem milovnicí krásných zdravých zahrad. Mou radostí je život v naší přírodní zahradě, sázení keřů, bylinek, květin a jiných rostlin, zpracování plodů a zkrášlování domu i zahrady. Můj příběh si přečtěte zde >>