Můj příběh

Jsem milovnicí krásných zdravých zahrad. Mou radostí je život v naší přírodní zahradě, sázení keřů, bylinek, květin a jiných rostlin, zpracování plodů a zkrášlování domu i zahrady.  

Věřím, že každá zahrada může být přírodní, jedlá a zároveň krásná.

 

 

Zdraví a spokojení díky zahradě

Od jara do podzimu trávíme rodinný život víc v zahradě než v domě.

Splnil se mi sen o zdravých šťastných dětech, které se prochází zahradou a na cestě si trhají sezónní chemicky neošetřené ovoce, zeleninu a květiny. Hrají si mezi stromy a keři, pozorují živáčky, prostě užívají si čas venku a na sluníčku.

Jak to s námi začalo

Takto to nevypadalo v době, kdy se nám narodilo první dítě. Kolem nově postaveného domu byla jen uježděná hlína. Neměli jsme ani strom ani keř, o bylinkách nebo květinách se mi mohlo jen zdát. Ani jsem se nemohla podívat z okna, aby mě to netrápilo.

Nějaký ten rok jsme ještě dělali nájezdy, sklep a pod.. Kvůli návrhu zahrady jsme si pozvali celkem 3 zahradní architekty, ale oni z různých důvodů odřekli a plánek jsme stále neměli. 

Rozhodla jsem se, že si to uděláme podle sebe sami. Začala jsem jezdit na kurzy, studovat problematiku a stalo se něco krásného. Vrátila jsem se do dětství, kdy jsem se učila zahradničit od mojí babičky, která se o zahrádku starala s velkou láskou, jedla plevely, nevyhodila ani semínko a přírodě víc dávala než brala.

Začala jsem o zahradě přemýšlet jinak. Je to pro mě živý organismus, který je pro nás požehnáním a když mu dáme péči, tak se mnohonásobně odvděčí svými živými dary.

Naši zahradu jsme ji budovali kousek za kouskem. Udělali jsme takový kus práce, že na jaře roku 2020 byla naše zahrada certifikovaná jako přírodní zahrada a myslím si, že je radost v ní být pro rostliny, živočichy i lidi.

Úroda není náhoda, aneb když s přírodou spolupracuješ, tak ti to mnohonásobně vrátí

Vážím si toho, že máme po celý rok dostatek čerstvého nebo nasušeného, kvašeného, mraženého či zavařeného jídla z ovoce, zeleniny a bylinek z naší zahrady. Výzdoba domu je také ze zahrady, máme vlastní čaje, tinktury a ovocná vína. 

Cesta spolupráce s přírodou je pro každého

V roce 2021 jsem prošla Úplným kurzem permakulturního designu, takže můžu navrhovat design permakulturních zahrad i o nich učit.

V květnu 2022 jsem se stala poradcem Přírodních zahrad, které mohu i certifikovat. Dále jsem v Lukách nad Jihlavou založila semínkovnu a o semenaření jsem napsala e-book a pro děti z mateřské školy jsem o nich přednášela. Jsem vděčná, že celý rok 2022 jsem trávila v prvním on-line kuzru Jaroslava Svobody o ekozahradničení. Dále jsem v roce 2022 pracovala v zahradnictví, které má ukázkovou přírodní zahradu a zahrady navrhují a realizují. Byla to pro mě cenná zkušenost. 

Nejraději jsem přece jen ve vlastní zahradě.  Více o naší  přírodní zahradě je v této záložce https://petradoskova.cz/nase-prirodni-zahrada/

Pařeniště s ředkvičkami a rukolou, v pozadí růžičková kapusta a pór