Můj příběh

Jsem milovnicí krásných zdravých zahrad. Mou radostí je život v naší přírodní užitkové zahradě, sázení keřů, bylinek, květin a jiných rostlin, zpracování plodů a zkrášlování domu i zahrady.  

Věřím, že každá zahrada může být přírodní, jedlá, užitková a zároveň krásná.

 

 

Jak to s námi začalo

V době, kdy se nám narodilo první dítě byla kolem nově postaveného domu jen uježděná hlína. Ani jsem se nemohla podívat z okna, aby mě to netrápilo.

Nějaký ten rok jsme ještě dělali nájezdy, sklep a pod.. Kvůli návrhu zahrady jsme si pozvali celkem 3 zahradní architekty, ale oni z různých důvodů odřekli a plánek jsme stále neměli. 

Rozhodla jsem se, že naši zahradu navrhnu sama. Začala jsem jezdit na kurzy, studovat problematiku a stalo se něco krásného. Vrátila jsem se do dětství, kdy jsem se učila zahradničit od mojí babičky, která se o zahrádku starala s velkou láskou, jedla plevely, nevyhodila ani semínko a přírodě víc dávala než brala.

Začala jsem o zahradě přemýšlet jinak. Je to pro mě živý organismus, který je pro nás požehnáním a když mu dáme péči, tak se mnohonásobně odvděčí svými živými dary.

Naši zahradu jsme budovali kousek za kouskem a na jaře roku 2020 byla naše zahrada certifikovaná jako přírodní zahrada a myslím si, že je radost v ní být pro rostliny, živočichy i lidi. Od té doby se mění, podle nápadů a potřeb rodiny. 

Úroda není náhoda, aneb když s přírodou spolupracuješ, tak ti to mnohonásobně vrátí

Vážím si toho, že máme po celý rok dostatek čerstvého nebo nasušeného, kvašeného, mraženého či zavařeného jídla z ovoce, zeleniny a bylinek z naší zahrady. Dělá mi radost pro rodinu připravovat jídlo ze zdravých surovin.

Výzdoba domu je také ze zahrady, máme vlastní čaje, tinktury a ovocná vína. Na špalku nám roste hlíva. 

Na oplátku spolupracujeme s přírodou a tvoříme prostředí vhodné pro hmyz, ptáky a drobné savce např. kvetoucí rostliny od jara do podzimu, část ovoce necháváme zvířatům,  děláme komposty a neobracíme půdu. A to samozřejmně bez chemie, umělých hnojiv a rašeliny. 

Cesta spolupráce s přírodou je pro každého

V roce 2021 jsem prošla Úplným kurzem permakulturního designu, takže můžu navrhovat design permakulturních zahrad i o nich učit.

V květnu 2022 jsem se stala poradcem Přírodních zahrad, které mohu i certifikovat. Dále jsem v Lukách nad Jihlavou založila semínkovnu a o semenaření jsem napsala e-book a pro děti z mateřské školy jsem o nich přednášela. Jsem vděčná, že celý rok 2022 jsem trávila v prvním on-line kuzru Jaroslava Svobody o ekozahradničení. Dále jsem v roce 2022 pracovala v zahradnictví, které má ukázkovou přírodní zahradu a zahrady navrhují a realizují. 

Od roku 2023 jsem studentkou oboru Zahradní a krajinná tvorba na zahradnické škole v Mělníku. 

Moje zkušenosti nabízím pro návrhy nově založených zahrad, oživení a změnu stávajících zahrad nebo certifikaci přírodních zahrad.  Pokud by se Vám hodila rada nebo pomoc, tak se ozvěte https://petradoskova.cz/kontakt/

 

Pařeniště s ředkvičkami a rukolou, v pozadí růžičková kapusta a pór