Zahrada Doškovi

Přírodní zahrada Doškovi je ukázkou souladu rodiny s malými dětmi s přírodou v těch nejbližších několika metrech kolem domu. Zahrada je umístěná u rodinného domu v tzv. satelitní zástavbě v Lukách nad Jihlavou. Rozloha zahrady je asi 700m². První výsadba je z roku 2014. Certifikovaná jako Přírodní zahrada je od jara roku 2020. V zahradě jsou některé prvky v souladu s filosofií permakultury. 

 

Okrasná část zahrady se soustřeďuje před domem v předzahrádkách, kde od jara do podzimu kvetou růže a další rostliny. Bylinky a okrasné květiny lemují skalku a užitkovou část. Užitková část je tvořena dvěma komposty, foliovníkem, pařeništěm a záhony se zeleninou. Ovocné stromy jsou podsazené jahodami a dalšími rostlinami. Vertikální patro zahrady zarůstají např. vína, kiwi, akébie a v létě i popínavé fazole, lichořeřišnice. V zahradě se používají různé druhy mulče a půdu zůrodňují jíchy.

Syn před pár lety založil malou bylinkovou spirálu s hmyzími domečky. Děti tráví v zahradě spoustu času a asi nejraději si pochutnávají na jejích plodech. Pro děti jsou v zahradě herní prvky jako např. pískoviště, domeček, skluzavka. Většina rodiny hraje fotbal na trávníku, ve kterém občas něco kvete. Místo pro společné jídlo i relaxaci zajišťuje terasa.

Pro hmyzí kamarády jsou zde hmyzí domečky, čmelín a hodně prostoru život. Je zde hnízdo, krmítka a pítka pro ptáky. Sklep má zelenou střechu porostlou rostlinami snášejícími sucho - vysetá tam byla louka do sucha. Divočejší část tvoří dřevo ponechané v zahradě jako obrubník a hromada větví s domkem pro ježky.

Odkaz na mapu Přírodních zahrad:

https://www.veronica.cz/mapa-prirodnich-zahrad?i=6668

Přidávám pár fotek: