Domek pro včely a další hmyz

Hmyzí domeček vznikl jako příklad stohování funkcí v naší přírodní zahradě. Řešila jsem zakrytí betonového základu za opěrnou zdí k sousedům a při tom vznikl domek pro hmyzí pomocníky. Hledala jsem esteticky pěkné a přitom funkční řešení a napadlo mě pomoci sobě i zvířecím kamarádům v jedné stavbě.
Hmyzí domky mohou mít různé tvary, rozměry a pomáhat různému hmyzu. Já bych chtěla podpořit hmyz, který v přírodní zahradě pomáhá udržovat rovnováhu „škodlivých“ a „prospěšných“.
Jedná se o včely samotářky, kterých je na 600 druhů a jejich pomoc v zahradě je pestrá jako jsou ony samy. Pro ně máme navrtaná smrková polena a stébla rákosu a dalších rostlin. Pro další hmyz, který si rád pochutnává na mšicích a dalších škůdcích, je připravené seno, šišky, smotaný karton a stébla. Těch druhů hmyzu je moc, nejvíce se mluví o škvorech, zlatoočkách, slunéčkách.
Na první fotce vidíte v hmyzím domečku smrková polena, rákosová stébla, stébla dalších rostlin z naší zahrady, smotaný karton, šišky a seno. Domeček je kvůli vlhkosti zespodu podložený nepotřebnými střešními taškami a zvrchu je chráněn dřevěnou fošnou. Šišky a seno jsou v konstrukci z králičího pletiva. Králičí pletivo bude domeček i zepředu chránit proti datlovitým a jiným ptákům.
Druhá fotka ukazuje stav před domečkem.
Líbí se vám náš hmyzí domeček? Hmyz už se tam stěhuje viz třetí foto. Některé špalky s otvory jsou k mé velké radosti plně obsazené. 

obsazené dutiny pro včely samotářky

Fialový květ rostliny kozí brady fialové na čtvrté fotce je opylování dvěma druhy včel. Protože včely jsou veliké od 3 mm až do 3 cm, tak i v hmyzím hotelu vrtáme různě veliké otvory.
Poblíž se objevují také dlouhososky, jejichž larvy na jednom druhu včel, na pískorypkách, parazitují.  Ukazuji  jako raritu, ty v hmyzím  hotelu ubytování  nehledají.  Je  ale  zajímavé  pozorovat  je  viz.  pátá  fotka.
Petra Došková
Jsem milovnicí krásných zdravých zahrad. Mou radostí je život v naší přírodní zahradě, sázení keřů, bylinek, květin a jiných rostlin, zpracování plodů a zkrášlování domu i zahrady. Můj příběh si přečtěte zde >>