Povídání o semínkách pro děti

Mám velkou radost z nového zážitku s dětmi.  Paní učitelky z mateřské školy v Lukách nad Jihlavou mě oslovily, jestli nechci dětem povídat o semínkách.

Připravila jsem si krátkou přednášku s ukázkami semínek a několika plodů. Také jsem využila spousty fotek z naší zahrady.

S laskavým svolením paní knihovnice jsme se sešli v krásném prostředí knihovny. Je zde umístěná i semínkovna, kterou jsem založila a průběžně doplňuji. Objevují se v ní semínka i z jiných zahrad než z té naší, z čehož mám velikou radost. Po uvedení článku o semínkovně v místním zpravodaji si lidé začali pro semínka víc chodit.

Ale vrátím se k dětem. Děti zaujal popis semínka a pohyb semínek od rodiče k svému vlastnímu místu na slunci. Krásně se zapojovaly, hlásily, ptaly. No tolik šikovných malých zahradníků pohromadě jsem ještě neviděla. Byly úžasné. Dozvěděly se i o zapojení větru, vody a zvířátek. Řekla bych, že se dětem líbil příklad o veverce. Ta si zahrabe oříšek jako zásobu na zimu a když jej nenajde, tak pomůže k tomu, že z oříšku vyroste krásný ořešák.

Děti na konci dostaly semínka měsíčku lékařského. Doufám, že si děti užijí setí a růst těchto krásných nenáročných bylinek ve své zahradě nebo klidně v květináči :-). Více o pěstování semínek s dětmi je v e-booku, který jsem pro rodiče a jejich malé zahradníky připravila https://petradoskova.cz/ebook-zdarma/

 

Petra Došková
Jsem milovnicí krásných zdravých zahrad. Mou radostí je život v naší přírodní zahradě, sázení keřů, bylinek, květin a jiných rostlin, zpracování plodů a zkrášlování domu i zahrady. Můj příběh si přečtěte zde >>